Genom att klicka på härstamningens namn finner Du bilder och stamtavlor på dem.

1. Anniara f. -89 d. -97
e: Koncerzxx u: Bonniara - Royal Bluexx
Sv. Ridponny


2. Annizette f. -89
e: Coed Coch Targed RW 68 u: Tösen - Horshaga Calypso RW 12
Svensk Ridponny


3. Balsamine f. -90
e: Pascal u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat


Balsamine är ej född på Vålbacken men uppväxt. Hon var redan född och kom på sidan av Helxine när hon köptes.

4. Bardolino f. -90
e: Pascal u: Oranie - Lambert
Sv. Halvblod


5. Chivas f. -91 d. -06
e: Amiral u: Gazette - Gaspadin
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat


Ryttare Anna-Lena Staverfelt
Chivas tävlades i dressyr med starter t o m St:George.


6. Citrus f. -91 d.-08
e: Pascal u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat


Ryttare Ann-Charlotte Staverfelt

7. Danielle f. -92 d. -96
e: Landprinz u: Gazette - Gaspadin
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat



8. Dianthus f. -92 d. -00
e: Vivaldi u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


Ryttare Åsa Ahlberg


9. Dominique f. -92
e: Maraton u: Oranie - Lambert
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat 



10. Ellynova f. -93
e: Cederlunds Casanova u: Molly II - Ernford Jester
Welshponny


11. Eloise f. - 93
e: Cederlunds Casanova u: Annizette - Coed Coch Targed
Korsningsponny




12. Erona f. - 93
e: Maraton u: Oranie - Lambert
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat 


Ryttare Helene Green


13. Estragon f. -93
e: Vivaldi u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat 


Ryttare Anneli Elofsson


14. Ezette f. -93
e: Landprinz u: Gazette - Gaspadin
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat  


Ryttare Anneli Åberg

15. Faximus f. -94 d. -00
e: Napoleon u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat 


Ryttare Angelica Staverfelt

16. Felicia f. -94
e: Cederlunds Casanova u: Cindy
Sv. Ridponny


17. Flottist f. -94 d. -08
e: Amiral u: Gazette - Gaspadin
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat


18. Gazelle f. -95
e: Helwan u: Gazette - Gaspadin
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


Ryttare Angelica Staverfelt


19. Godiva f. -95
e: Helwan u: Oranie - Lambert
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


20. Kaprifol f. -99
e. Warsteiner u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat



21. Kortezze f. -99
e: Cortez u: Gazelle - Helwan
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat  


22. Kwait Good f. -99
e: Quite Easy u: Godiva - Helwan
Sv. Halvblod

BLUP-Avel och tävlingsresultat 

 


23. Light ´n  Easy f. -00
e: Quite Easy u: Godiva - Helwan
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat 



Filmklipp Light ´n Easy


 

24. Lime f. -00
e: Warsteiner u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


25. Mac ´n Tosh f. -01 d. -03
e: Bolero u: Erona - Maraton
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


26. Muscot f. -01 d. -07
e: Cortez u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


Ryttare Joakim Olofsson


27. Opium f. -03
e: Wetano u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


28. Ouzo f. -03
e: Quite Easy u: Simone - Paridor
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


29. Papyrus f. -04 d. -13
e: Prestige u: Helxine - Herkules
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat


 
30. Razzberry Cruz f. -06
e: Santa Cruz u: Simone - Paridor
Sv. Halvblod
BLUP-Avel och tävlingsresultat



 
31. Sourz f. -07
e: Tornesch 1042 u: Simone - Paridor
Sv. Halvblod



 
32. Tarantelle f. -08
e: Careful 1112 u: Gazelle - Helwan
Sv. Halvblod


 

32. Tzantali f. -08
e: Sandakan 1078 u: Simone - Paridor
Sv. Halvblod


 


33. Vintage f. -010
e: Zamboucca 1181 u: Gazelle - Helwan
Sv. Halvblod